Életet a léleknek!

 

 2006. március 5. A Szentlélek templom lapja           Nagyböjt 1. Vasárnapja


Szellőivel, folyóival
oly messze még a virradat!
Felöltöm ingem és ruhám.
Begombolom halálomat.

(Pilinszky János)

 

- Vissza -

Olvasmány Ter 9, 8--15

Isten a vízözön után szövetséget köt Noéval és utódaival.

A vízözön után Noé kijött a bárkából, és hálaáldozatot mutatott be. Ekkor Isten így szólt Noéhoz és fiaihoz, akik vele voltak: ,,Íme, szövetséget kötök veletek, utódaitokkal és minden élőlénnyel, amely veletek van: a madarakkal, a háziállatokkal és az összes mezei vaddal, mindennel, ami kijött a bárkából, a föld minden állatával. Megkötöm veletek szövetségemet, többé nem törlöm el valamennyi élőlényt a földről vízözönnel, és nem jön olyan áradat, amely elpusztítja a földet.''

Aztán így szólt Isten: ,,A szövetségnek, amely fennáll köztem és köztetek, meg a veletek levő minden élőlény között minden nemzedékre, ez lesz a jele: szivárványt helyezek a felhőkbe. Ez legyen a szövetség jele köztem és a föld között. Ha összegyűjtöm a föld felett a felhőket, és a szivárvány megjelenik a felhőkön, akkor megemlékezem szövetségemről, amely fennáll köztem és köztetek meg minden élőlény és test között. A vízből nem lesz többé vízözön, hogy minden lényt elpusztítson.''.

 

Szentlecke 1 Pét 3, 18-22

A keresztség titeket is megment, testvérek!

Szeretteim! Krisztus meghalt egyszer a bűnökért, az Igaz a bűnösökért, hogy Istenhez vezessen minket. A test szerint ugyan megölték, de a lélek szerint életre kelt. Így ment el a börtönben sínylődő lelkekhez is, és hírt vitt nekik. Ezek egykor engedetlenek voltak, amikor Noé idejében Isten türelmesen várt, amíg a bárka elkészült. Ebben csak néhányan, mindössze nyolcan menekültek meg, épp a víz által.

A vele jelképezett keresztség most titeket is ugyanígy megment. Hiszen az nem a test szennyének a lemosása, hanem könyörgés az Istenhez, hogy adjon tiszta lelkiismeretet Jézus Krisztus feltámadása által. Ő azután, hogy az angyalok, hatalmasságok és erősségek az ő uralma alá kerültek, fölment a mennybe, és az Isten jobbján foglal helyet.

 

Evangélium: Mk 1, 12-15:

Jézust megkísértette a sátán, és angyalok szolgáltak neki.

Abban az időben:

A Lélek kivitte Jézust a pusztába. Negyven napig kint volt a pusztában, és megkísértette a sátán. Vadállatokkal volt együtt, és angyalok szolgáltak neki.

Amikor Jánost elfogták, Jézus Galileába ment, és hirdette az Isten evangéliumát: ,,Betelt az idő, közel van az Isten országa. Térjetek meg, és higgyetek az evangéliumban.''

 

Milyen idő „telt be”?

Amikor Pascal, a nagy francia gondolkodó és természettudós megismerte e jövendölést a többi bibliai prófécia mellett, megdöbbent pontos beteljesedésén. Így emlékezett vissza arra, hogy sok-sok évi eredménytelen keresés után hogyan talált Jézus Krisztusra: "Kutatni kezdtem, vajon Isten nem hagyott-e magáról valami jelet a világban? Különféle, egymással ellentétes vallásokat látok, következésképpen mind hamis, kivéve egyet, amelyik nem az. Mindegyik a maga tekintélyére hivatkozva követeli, hogy higgyenek benne, és fenyegeti a hitetleneket. Ezen az alapon tehát nem hiszek bennük. Mert akárki mondhatja, kijelentheti, hogy ő próféta. Ám azt látom, hogy a keresztény vallásban beteljesedett jövendölések vannak, ezt pedig egyik sem mondhatja el magáról. ... A Jézus Krisztust bizonyító legnagyobb érvek a jövendölések. ... Már az is végtelen tudást tételezne fel, ha egyetlen ember írta volna meg egy könyvben a Jézus Krisztusra vonatkozó összes jövendölést, eljövetelének idejét és módját, s aztán Jézus valóban e jövendölések szerint jött volna el. Itt azonban sokkal többről van szó: négy évezreden át egymást követő férfiak szakadatlan soráról, akik eltérés nélkül jövendölik ugyanazt az eljövetelt."

              Isten önkénteseinek

II. János Pál pápa így ír Christifideles Laici kezdetű enciklikájában: „A világi hívőnek sajátos és megkülönböztető vonása a világba tartozás… a világnak mindenféle feladatában és munkakörében a családi és a társadalmi élet megszokott körülményei között… hívja őket az Isten, hogy … belülről szenteljék meg a világot, az Evangélium szelleme szerint helytállva a maguk feladatában, és így elsősorban életük tanúságával, hitük, reményük és szeretetük ragyogásával mutassák meg másoknak Krisztust.”

Ezt kiáltotta XII. Pius pápa is a világhoz intézett rádióüzenetében 1956. november 10-én a társadalomból Istent kiszorítani akaró ideológiák, és különösen a magyarországi események láttán. „Isten lesz az erőtök. Isten, Isten, Isten! Visszhangozzék e szavakba nem foglalható név, minden jog, igazságosság, béke forrása. Visszhangozzék parlamentekben, tereken, otthonokban, üzemekben…”

A pápa felhívása kapcsán Chiara Lubich akkor így írt a Fokoláre Mozgalom követőihez: „Kell lennie egy olyan társadalomnak, mely visszahelyezi Istent az Őt megillető helyre. Lehetetlen, hogy Istennek ne legyen egy keresztényekből álló, összetartó serege, akik mindenüket odaadják, hogy megmentsék Őt az emberiség számára, és az emberiséget neki!

A világ földi mennyországot ígér, és megöli a lélekben levő életet ….

Isteni erő a világban azok közössége, akiket a lehető legerősebb kötelék fűz össze: a kölcsönös szeretet, mely a rossz támadásaival szemben sérthetetlen isteni egységbe fogja össze a keresztényeket.
Jézus olyan tanítványaira van szükség, akik nemcsak a rendházakban, hanem a világban is hitelesen élnek. Akik iránta és egyháza iránt való szeretetből, önként követik Őt. Egy sereg önkéntesre, mert a szeretet szabad. Egy seregre, mert fel kell építeni egy új társadalmat, amelyben a szeretet mellett ott ragyog az igazságosság és az igazság. Amely felülmúlja mindazt, amit az emberek valaha is megálmodtak a társadalomról, mert Isten ajándéka az gyermekei számára!”
Az önkéntesek arra törekszenek, hogy egy szív és egy lélek legyenek. Így teszik láthatóvá a keresztény közösséget. A materializmus, a fogyasztói társadalom, az önzés és az erőszak világába a közöttük élő Jézus jelenlétének átütő erejét és fényét viszik.

Az önkéntesek tevékenységének köszönhetően Isten Országa az elmúlt években behatolt a társadalmi élet minden területére: a családok világába, a munkahelyekre, az iskolákba, de a különböző szakterületekre is, a politikától kezdve a gazdaságon és a művészeten keresztül egészen a tudományokig. Tapasztalatuk igazolja, hogy a világnak olyan emberekre van szüksége, akik úgy hoznak fényt és gyógyulást, hogy Krisztus él közöttük. Ő az egyetlen, aki fel tudja építeni az új világot.

Fokoláre Mozgalom/Magyar Kurír

 

Lenyűgöző
Lenyűgöző JÉZUS

KRISZTUS szelídsége.

Az alázatnak is

Ő a példaképe.

Tanuljuk meg Tőle,

találtassunk Benne,

tegyen alkalmassá

rá az ISTEN LELKE!

Füle Lajos

Remény a kultúra tagjainak

Hamvazószerda liturgiája igen erőteljes jelképekkel él. A hamu elválaszthatatlan a halál gondolatától, s ezt még megerősíti a hagyományos felhívás: „Emlékezzél, ember, porból vagy és porrá leszel!” Azonban ez mégsem egy kilátástalan, reménytelen valóság – hisz az ősbűn elválaszthatatlan az üdvtörténettől. Isten, aki szeretetből teremtette az embert, egyszersmind szeretetre alkotta meg őt, s ebből fakadt boldogsága a Paradicsomban. A bűn által azonban az ember lerombolta ezt a boldogságot, s ekkor hangzottak el Isten szavai: „Porból vagy, és porrá leszel!”

Mi mindannyian Ádám fiai vagyunk. Keressük a boldogságot, s azt hisszük, megtalálhatjuk Isten nélkül. Nyilvánosan tilos vallásról, Istenről beszélni, mert ez sérti a másként gondolkodókat – ugyanakkor az állam olyan törvényeket diktál, amelyek ellenkeznek az isteni normákkal s a tízparancsolattal. Ma, bár szégyenkezünk Auschwitz miatt, mégis készek vagyunk sokhelyütt nyugodt lelkiismerettel bevezetni az eutanáziát, először csak a gyógyíthatatlanoknak, aztán az öregeknek, a szenvedőknek, majd végül még a gyermekeknek is. Az ember manipulálja az életet, isten akar lenni, ledöntve a felsőbb rendű erkölcsi normákat. A közvélemény, amelyet oly sokan befolyásolnak, végül minden fölött szemet húny.

Mi, keresztények is ennek a kultúrának, társadalomnak vagyunk tagjai, ezért a hamut fogadjuk fejünkre ezen társadalmi bűnök engesztelésre is. De ugyanakkor vezekeljünk személyes bűneinkért is. A hamu legyen személyes törékenységünk jelképe. Gyengeségünké, amelyet Isten szeretete ölel fel. Isten nem csak büntetést ígért a Paradicsomban a bűnbeesés után, hanem Megváltót is. Ezért a hamvazószerdai liturgia a reményről szól, az evangélium szavai szerint: „Térjetek meg, és higgyetek az Evangéliumban!” (Mk 1,15). A böjttel, a hamvazkodással a megtérés útján kell elindulnunk, hogy a bűnbánat fegyvereivel győzzük le a gonosz szellemét.

 

 

Jó nekem, Uram

Jó nekem, Uram, havas, téli tájon,
Jó nekem, hogy a szívem vérig fájjon,
Jó énnekem vadon-egyedül lennem,
Jó, hogy a lélek búgva nyögjön bennem.

Jó nekem, hogy kezed kitapogatta,
Hol roskad a szív legjobban alatta,
Hol a legfájóbb, legjobban hol reszket.
S odacsókoltad lángoló kereszted.

Jó nekem, hogy a kezed rám nyújtottad,
Megragadtál, szegény ügyefogyottat,
És egy rántásra, minden gyökerestül
Kiszakítottál én drága földembül.

Jaj, hogy ropogott a szegény gyökérzet!
Minden kis ér vörös patakban vérzett.
A tépett test, hogy remegett kezedben,
Sok hosszú éjen zokogott imetten.

De Te, Uram, a jajra nem hallgattál.
Kitépve, csonkán addig rázogattál,
Míg lepergett száramról remegve
A legutolsó kis homokszemecske.

És most, Uram, most itt fekszem kezedben,
Tépetten, árván, fájón, megepedten,
Alázatosan hajlott homlokommal,
Egyesegyedül teveled, Urammal.

De jó nekem a Te kezedbe esnem,
Soha ne engedj más helyet keresnem.
Most, most, Uram, most nincsen másom, látod,
Jöjj, melengesd föl halvány kis virágod!

Sík Sándor

Képviselő testületi ülés

(2006. február 26.)

Gazdasági beszámoló és terv

Beterjesztésre került az egyházközség 2005 évi gazdasági beszámolója és a 2006 évi költségvetés tervezete. Az egyházközség a bevételeit az előírásoknak megfelelően, a megszokott rend szerint tervezi. 2005 évben jelentősebb fejlesztési beruházási tételek voltak, a templom belső márvány burkolatának újracsiszolása és fényesítése, a bejáratnál lévő Krisztus szobor felállítása, valamint továbbított tételek között a szökőár és árvízkárosultak javára szervezett kiemelt gyűjtések. 2006 éves tervben a szokásos költségelemeken túl a plébánia felújítására (meszelés, vízvezeték rendszer átépítésére és burkolatjavításokra) különített el fejlesztési keretet valamint a megújulás évében a plébániai közösségek egyéb terveire áll rendelkezésre elkülönített keretösszeg. A képviselő testület egyhangúlag elfogadta az előterjesztést.

Munkacsoportok beszámolója

Liturgikus és pasztorális:

Összejövetel még nem volt, atyákkal még nem vették fel a kapcsolatot. Mivel pap nélkül nem lehet működni, fel kell venni velük a kapcsolatot és el kell kezdeni a munkát. Az ülésen két képviselő testületi tag újonnan csatlakozott a csoporthoz és további tagok bevonását és megkeresését javasolta a testület.

Családgondozási karitatív:

Eddig két összejövetelt tartottak. Mind a két ülésen első körben a családgondozás témakörével foglalkoztak. A második ülésre meghívták Pap Zoltánt és feleségét egyházmegyei család referenseket, akik segítettek a „hogyan” kérdésben elindulni és nagyon örültek a megkeresésnek és lelkesen támogatják a kezdeményezést. Beszámoltak arról, hogy jegyes párok részére most szerveznek házasságra felkészítő programot. Legközelebb március 24-én találkoznak a feleségekkel férjekkel együtt.

Cursillós titkárság:

Az elmúlt időszakban két titkársági ülést tartottak és 4 cursillót 2 ifjúságit a soproni Szent Orsolya Gimnázium végzőseinek, valamint két felnőtt cursillót. Ezek tapasztalatait megbeszélték a titkársági összejövetelen. Fontos feladatuk, hogy a cursillós csoportok működjenek és újra alakuljanak. Tervezik 1 napos kisebb zarándok utak szervezését, hogy akik nem tudnak több naposon részt venni, azok is be tudjanak kapcsolódni a ilyen lelki programokba. A következő alkalommal indul a cursillós iskola. Az egyházmegyében működő cursillós csoportok összefogását el kell kezdeni ezen összefogás lelki vezetője, segítője Juhos Ferenc atya lesz. Legközelebb március 7-én kedden találkoznak.

Plébániai, templomi munkák:

Megbeszélés még nem volt, de kisebb csoportban összejöttek és átbeszélték a feladatokat. Tervezik a munkacsoport megalakítását, külső tagok bevonása a munkálatokba, ami már részben megtörtént. A plébániai és templomi rendszeres takarító munkacsoport elindult. Eddig 10-12 hölgy vállalta a rendszeres segítséget, további jelentkezőket még várnak. A plébániai vizesblokkok felújítása elkezdődött, a torony átalakításának

tervezése elkezdődött. Szóba került a plébánia udvar rendezés és a meszelés lebonyolítása. Javaslatként hangzott el a 20 éves ünnepségre a templom belső terének művészi alkotással történő kiegészítésének elindítása.

Kommunikációs, megújulási:

2 ülés volt. Első körben előadás sorozatot indítunk a megújulás évében, a lelki megújulásra való felkészüléshez. Az előadás sorozat minden hónap harmadik vasárnapján a két szentmise között lesz, mottója: „Élet a II. Vatikáni Zsinat után”. A tavaszi előadás sorozat nagyvonalakban készen van, hamarosan elkezdjük hirdetni. Az előadások után a témával kapcsolatban beszélgetésre várjuk a résztvevőket a plébánián. Átbeszélt, de még be nem fejezett téma, mind a fiatalok, mind a más korosztályú hívek plébániához való kapcsolódásának kérdése. Legközelebb összejövetel március 1.

Gazdasági:

A bizottság ülésezett, elkészítette a gazdasági tervet és beszámolót. Több ember bevonásával kialakítottak egy csoportot, akik az egyházközségi területi felosztásával elkezdték az egyházközség tagjainak összeírását és az egyházközségi hozzájárulás beszedését. Az első időszak tapasztalatai alapján szépen indult ez a tevékenység.

Egyéb felvetett témák:

Pünkösdi búcsú közösségi programjának újraindításában határozott a képviselő testület. A formája: idén búcsúi bál lesz pünkösd napján este. A testület felelőst bízott meg a rendezvény megszervezésre, az egyeztetésekre és a szervező csapat felállítására. Plébániára püspöki határozat alapján bevezetésre kerül az Internet. Jelenleg egy az Apor Iskolától kapott számítógép áll rendelkezésre. Képviselő testület a megújulás jegyében április 22-én egynapos közös együttlétet szervez, mely családtagok, érdeklődők számára is nyitott lesz.

A Szent Negyvennapban a szenvedő Jézusra tekintünk, aki értünk adta életét, s feltámadt. Arra törekszünk, hogy legyünk készek Vele egyesülten meghalni a bűnnek (önzésünknek), s Vele éljük a szeretet föltámadott életét.

A nagyböjt a szeretetből vállalt önmegtagadásoknak is ideje: Gondoljuk végig kapcsolatainkat, napirendünket, hibáinkat - s fogalmazzunk meg magunknak bizonyos lépéseket (konkrét tetteket vagy lemondásokat), amelyek segítségével előrehaladunk Isten és a felebarátok (elsősorban legközelebbi felebarátaink) szeretetében. Ezt az előrehaladást szolgálhatják:

·             ·         a felebaráti szeretet konkrét tettei (erre részletes javaslatot tesz az alábbi heti program),

·             ·         az imádságban való elhatározások (rendszeres reggeli ima, szentmise-szentáldozás, szentséglátogatás stb.),

·             ·         komoly gyónás (komolyabb felkészüléssel, elhatározásom megtervezésével),

·             ·         böjt, önmegtagadás - szoktak beszélni a száj böjtjéről (pl. lemondás nyalánkságokról, vagy csak 3-szori étkezés), a szemek böjtjéről (fegyelmezem magam nézelődésemben, s többet gondolok Isten jelenlétére; tartózkodok a TV-től stb.), a nyelv böjtjéről (nem beszélek túl sokat; igyekszem csak jót mondani másokról), a fül böjtjéről (nem kíváncsiskodok "fülemmel"; nem szól folyton a zene - hallgatok Istenre).

(Vigyázz! Ne tégy több elhatározást, mint amennyit örömmel tudsz vállalni!!! Jó, ha minden napra vállalsz egy-egy lemondást és teszel valamit szeretetből. Elhatározásaidat kiválaszthatod az egész Szent Negyvennapra vagy válthatod hetente, esetleg néhány naponta.)

A harmadik évezred hajnalán az egyház több dolgot lelkére köt a katolikusoknak: Mindenekelőtt hogy közösségeink legyenek az ima - s nemcsak a kérő, hanem a dicsőítő imának is iskolái legyenek a közösségi szeretet iskolái: törekedjünk arra, hogy legyünk egy, amint egy az Atya a Fiúval, s így Jézus megjelenhessen közösségeinkben, s a világ ebből ismerhesse meg Istent.

A katekumenátust záró "lelkigyakorlat" ez az idő. A katekumenek a húsvéti szentségekben éppen azt kérik, hogy a Lélek egyesítse őket Jézussal: az Ő halálával és feltámadásával. De ez az időszak az egész közösség ünnepe is, hiszen mindannyiunkat hív, hogy éljük át megkereszteltségünk titkát: azaz szeretnék, hogy önmagukban és közöttünk, állandóan jelen lehessen Ő, a Feltámadott. A Szent Negyvennap vasárnapi olvasmányai a legjobb útmutatóink a Jézussal való benső találkozás útján. A hamvazás jelentése: Semmi vagyok Isten előtt! De ha megvallom semmiségemet embertársaim előtt azzal, hogy őket szeretem = értékesnek tekintem, akkor Isten végtelen szeretetében, Istenben élhetek. Erre hív a szent negyvennap. Mit éljek e héten? Fogalmazzam meg nagyböjti elhatározásaimat! - Minden reggeli imában gondoljak arra, hogy legközelebbi embertársaim, akikkel ma találkozom, értékesek Isten előtt. Így szóljak ma hozzájuk, így szerezzek nekik legalább egyszer örömet.


Isten országa és a megújulás

Aki imádkozik azért, hogy jöjjön el Isten országa, az kétségtelenül helyesen teszi, ha azért imádkozik, hogy Isten országa benne megerősödjék, gyümölcsözzék és beteljesedjék. Hiszen a szentek mindegyikében Isten uralkodik... A tökéletes lélekben ott van az Atya, és az ilyenben az Atyával együtt uralkodik Krisztus, eme szavai szerint: „Hozzá megyünk, és lakást veszünk nála” (Jn 14,23)... Ha azt akarjuk, hogy Isten uralkodjék bennünk, akkor semmi módon „se uralkodjék a bűn a mi halandó testünkben” (Róm 6,12), hanem sanyargassuk „tagjainkban azt, ami földies” (Kol 3,5), és „hozzunk gyümölcsöt a Szentlélekben”, hogy bennünk Isten uralkodjék Krisztussal." Origenésznél szebben nem magyarázhatnánk "Isten országát".

Isten országa tehát kezd megvalósulni a hívő, kegyelemben élő emberekben. Ezek az emberek alkotják az egyházat, amely - a II. vatikáni zsinat szerint - nem azonos Isten országával, hanem csak annak csírája. Ez az egyház - ugyancsak a zsinat tanítása szerint - kegyelmi valóság, mert a feltámadt Krisztus lelke élteti, és az életszentség gyümölcseit termi hűséges tagjaiban; de ugyanakkor látható társaság is, bűnös tagokat is foglal magában, ezért állandó megtérésre, bűnbánatra van szüksége tagjaiban, szervezete állandóan reformokra szorul. Szó szerint: "Krisztus szent, ártatlan, szeplőtelen” (Zsid 7, 26), „bűnt nem ismert” (2Kor 5,26)..., az egyház viszont bűnösöket foglal magában, egyszerre szent is és folytonos megtisztulásra is szorul, a bűnbánatnak és a megújulásnak útját járja szüntelen." (Lumen gentium 8)

 

Hirdetéseink, ünnepeink

kedd Szent Perpétua és Felicitász

szerda Istenes Szent János

csütörtök Római Szent Franciska, Savio Szent Domonkos

 

··Akik hamvazó szerdán nem tudtak részt venni a hamu megszentelésének és a hamvazkodás szertartásán, azok a szentmisék végén hamvazkodhatnak. A megújulás évében nagyböjt Krisztus hozzánk intézett személyes üzenete: „Térjetek meg és higgyetek az evangéliumban”

··A nagyböjt idején minden pénteken tartsunk böjti napot, ½ 6-kor keresztútra várjuk a híveket.

··Jövő héten kedden cursillós titkársági ülés és iskola lesz az esti 6 órai mise után, minden cursillót végzettet várunk.

··Jövő héten délután 4 órai szentmise keretében lesz a családi mise.

··Már előre hirdetjük, hogy megújulás évének keretében előadás sorozatot szervezünk. A tavaszi program első előadása március 19-én vasárnap délután öt órakor lesz itt a templomban, majd kötetlen beszélgetés az elhangzottakról a plébánián. Szeretnénk hívni mindenkit, erre a programsorozatra, a plakátok jövő hétre készülnek el.

··Nagyböjti lelkigyakorlat cursillót végzett férfiak és nők részére március 23-26 lesz megtartva.

 

 

 - Vissza -