Életet a léleknek!

 

 2007. március 25. A Szentlélek templom lapja     Nagyböjt 5. Vasárnapja

 

Olvasmány: Iz 43,16-21

Így szól az Úr, aki utat készített a tengerben, és a hatalmas vizekben ösvényt; aki kihozott kocsit és lovat, hadsereget és hőst, akik együtt fekszenek, nem kelnek fel többé, kialudtak, mint a mécsbél, és elhamvadtak: ,,Ne gondoljatok a régi dolgokra, és az elmúltakra ne figyeljetek! Íme, én újat cselekszem, most sarjad, talán nem tudjátok? Igen, utat készítek a sivatagban, és a pusztában folyókat. Dicsőít majd engem a mező vadja, a sakálok és a struccmadarak, mert vizet adtam a sivatagban, folyókat a pusztában, hogy megitassam népemet, az én választottamat. A nép, melyet magamnak formáltam, dicséretemet hirdeti majd.

 

Szentlecke: Fil 3,8-14

Sőt, mindent veszteségnek tartok Krisztus Jézus, az én Uram ismeretének mindent fölülmúló voltáért. Őérte mindent veszni hagytam, és szemétnek tekintek, csakhogy Krisztust elnyerjem, s hogy én őbenne legyek, nem a saját megigazulásom alapján, amely a törvényből származik, hanem az által a megigazulás által, amely Krisztus hitéből való, vagyis amely az Istentől van a hit révén. Krisztust akarom megismerni, és feltámadásának erejét, a szenvedéseiben való részvételt hozzá hasonulva a halálban, hogy eljuthassak a halálból való feltámadásra. Nem mintha már kezemben tartanám, vagy már tökéletes lennék, de törekszem rá, hogy magamhoz ragadjam, mert Krisztus is magához ragadott engem. Testvérek, nem képzelem magamról, hogy már magamhoz ragadtam, de egyet igen: felejtem, ami mögöttem van, és nekifeszülök annak, ami előttem van. Így futok a cél felé, annak a hivatásnak jutalmáért, amelyet Isten felülről adott Krisztus Jézusban.

 

Evangélium: Jn 8,1-11

Jézus pedig kiment az Olajfák hegyére. Korán reggel ismét megjelent a templomban, ahol az egész nép köréje sereglett. Leült, és tanította őket. Az írástudók és a farizeusok odavittek hozzá egy asszonyt, akit házasságtörésen értek. Középre állították, és azt mondták neki: ,,Mester! Ezt az asszonyt házasságtörésen kapták. Mózes a törvényben azt parancsolta nekünk, hogy az ilyeneket meg kell kövezni. Te ugyan mit mondasz?'' Ezt természetesen azért mondták, hogy próbára tegyék, és hogy bevádolhassák. Jézus azonban lehajolt, és ujjával írt a földre. Amikor azok tovább faggatták őt, fölegyenesedett, és azt mondta nekik: ,,Aki közületek bűn nélkül van, az vessen rá először követ.'' Aztán újra lehajolt, és írt a földre. Azok pedig ennek hallatára egymás után elmentek, kezdve a vénektől, s ő egyedül maradt a középen álló asszonnyal. Jézus fölegyenesedett, és azt mondta neki: ,,Asszony, hol vannak ők? Senki sem ítélt el téged?'' Az így felelt: ,,Senki, Uram!'' Jézus ekkor azt mondta neki: ,,Én sem ítéllek el. Menj, és többé már ne vétkezzél!'

 

 

Misszió Európa nagyvárosaiban

2007-ben tartják a budapesti evangelizációt

 

Nagyvárosok evangelizációja címmel november 7-én konferenciát szervezett az OCIPE Magyarország (Európai Katolikus Információs Központ) és a katolikus egyetem jogi karának Európai Tanulmányi Központja az egyetem budapesti, központi épületében. A rendezvény a Közép-európai Katolikus Találkozóhoz kapcsolódott. Tavaly május 4-én négy város - Bécs, Párizs, Brüsszel, Lisszabon - bíborosai elhatározták, hogy közös evangelizációs programot hirdetnek Európa nagyvárosaiban "International Congress for the New Evangelisation" (ICNE) címmel. Az első rendezvény Bécsben zajlott. A városi evangelizáció tíz napja alatt a bécsi egyház - többek közt Christoph Schönborn bíboros érsek is - kilépett a nyilvánosság elé, párbeszédet folytatott az utca emberével, és meghívott mindenkit, hogy ismét nézzen szembe a hit és az egyház kérdéseivel.

Az első ICNE rendezvény tapasztalatairól az osztrák szervezők számoltak be. A konferencián Erdő Péter bíboros érsek Nyolc nemzet zarándoklata és a városmissziók címmel tartott előadást, majd bejelentette: Bécs, Párizs, Lisszabon és Brüsszel után 2007-ben Budapesten lesz nagyszabású evangelizáció, amikor a magyar főváros a misszió és a nemzetek párbeszédének helyszínévé válik majd.

A többéves előkészület során szembe kell néznünk a jelenkor kihívásaival, és önvizsgálatot is kell tartanunk: mi történt velünk a kommunizmus évtizedei után kinyílt új világban - adta meg a felkészülés programjának főbb szempontjait Erdő Péter. Majd elmondta: az idei évben egyes plébániákon megkezdődik az egyházmegyei misszió, amelynek célja az adott plébánia közösségi életének megújítása. Ennek során az aktív tagok további munkájára, az egész közösség megszólítására, a külvilág felé való nyitásra is szükség lesz.

A megújulás módszerét illetően a plébániák számára nyolc-tíz már összeállított modell áll rendelkezésre, amelyekből választhatnak. "A két évig tartó egyházmegyei misszió tapasztalataiból kiindulva készülhetünk fel eredményesen a 2007-ben tartandó budapesti evangelizációra. Az a cél, hogy a lelkipásztori ellátás szűk körén túllépve felébresszük a missziós lelkületet" - mondta Erdő Péter.

A konferencián az ifjúságpasztoráció lehetőségeiről és feladatairól is szó volt. Ukrajnai, litván, szlovákiai, kolozsvári, bukaresti egyetemi vezetők vázolták az egyetemi lelkészségek történetét és munkáját.

 

Inkább lehet várost felhőkre építeni, mint a népet vallás nélkül kormányozni.”                             (Platón) 


A MISSZIÓ LELKIPÁSZTORI MUNKÁJÁNAK FELELŐSEI ÉS VÉGREHAJTÓI

61. Nincs tanúságtétel tanúságtevő nélkül, és nincs misszió misszionárius nélkül. Ezért Jézus maga választott ki és küldött embereket mint az ő tanúit és apostolait, hogy együttműködjenek küldetésével és folytassák üdvözítő művét. "Tanúim lesztek Jeruzsálemben, egész Judeában és Szamariában és a föld végső határáig". Az egyetemes misszió első munkása a Tizenkettő: az apostolok a misszió "kollegiális alanyai". Jézus választotta ki őket, hogy mellette legyenek, majd elküldte őket "Izrael házának elveszett juhaihoz". Ez a "kollegialitás" nem akadálya annak, hogy a csoportból egyes személyek ki ne tűnjenek, mint Jakab, János és mindenekelőtt Péter, akinek személye, mint a megfogalmazás is tanúsítja, igen jelentős: "Péter és a többi apostol". Az ő intézkedése folytán nyílt meg az út az egyetemes misszióhoz, amelyben Pál tűnt ki, aki isteni akaratból kapott meghívást és küldetést a pogányok térítésére.

A missziós munka kezdete után az apostolok mellett találunk más alázatos munkatársakat, akikről nem hallgathatunk: egyes személyeket, csoportokat, közösségeket. A helyi egyház egyik tipikus példája az antiochiai közösség, amely elfogadva az Evangéliumot maga is evangelizálóvá vált, az övéi közül küldött hithirdetőket a pogányokhoz. Az ősegyház a térítést a közösség feladatának tekintette, de ismer "rendkívüli misszionáriusokat", avagy "a pogányoknak rendelt misszionáriusokat", mint Pált és Barnabást.

62. Mindaz, ami kezdetben a kereszténység számára az általános misszió volt, máig megőrizte érvényességét és jelentőségét. Az Egyház ugyanis természeténél fogva missziós jellegű, mert Krisztus megbízatása nem alkalomszerű, és a felszínt érintő, hanem magának az Egyháznak a lelkére vonatkozik. Ebből következik, hogy az egyetemes Egyház és minden egyes egyház küldetést kapott a pogányokhoz. Az Egyház hajtásainak arra kell törekedni, "hogy a missziós buzgóság a haza fiai közt viruljon. Vegyenek részt minél előbb az egyetemes Egyház missziójában, azzal, hogy misszionáriusokat küldenek az Evangélium hirdetésére mindenhová, akkor is, ha maguk paphiányban szenvednek." Sokan dolgoznak már ilyen módon, akiket újból arra bátorítok, hogy a jövőben is ezt tegyék.

Az egyetemes Egyház és a részegyházak közötti szoros kapcsolatban bontakozik ki az igazi és teljes missziós tevékenység. "Ezen a földkerekségen, ahol csökkennek a távolságok és ennek révén szűkül a világ, az egyházi közösségek sokféle kötelékkel kapcsolódjanak egymáshoz az erők és eszközök együttes alkalmazásában, ugyanakkor kapcsolódjanak közösségbe az Evangélium hirdetésében és élésében... A fiatalnak nevezhető egyházak erőt nyernek a régiektől, a régiek viszont a fiatalok lendületétől és tanúságától úgy, hogy minden egyház merítsen a másik gazdagságából." (Részlet: II. JÁNOS PÁL PÁPA REDEMPTORIS MISSIO kezdetű enciklikája a minden időre érvényes missziós megbízatásról http://www.katolikus.hu/roma/pe20.html )

 

Zarándok-ének. (125. zoltár)

 Mikor az Úr megfordította Sion fogságának sorsát, olyan volt, mintha álmodnánk. Akkor szánk vígsággal telt meg, nyelvünk pedig ujjongással. Azt mondták akkor a nemzetek között: ,,Nagy dolgokat művelt velük az Úr!'' Nagy dolgokat művelt velünk az Úr, azért örvendezünk. Fordíts fogságunkon, Uram, mint ahogy megfordítod délen a patakokat! Akik könnyek között vetnek, majd ujjongva aratnak. Csak mentek és sírtak, úgy vitték vetni vetőmagjukat; de ujjongva jönnek vissza majd, s úgy hozzák a kévéiket.

 

"Tévedéseink felét azért követjük el, mert érzünk, amikor gondolkoznunk kellene, a másik felét pedig azért, mert gondolkozunk, amikor éreznünk kellene. "   John Churton Collins

 

 

 

A bujdosó imája

 

Uram, ki fönt az égben

lakozol a fényességben,

gyújtsd föl szent tüzedet

az emberek szívében.

Az emberek agyára

áraszd el bölcsességed.

Értsék meg valahára

mi végből van az élet.

Arasznyi kis idő csak,

mely ajtódig vezet.

De előre csak a jó visz,

a gonosz vissza vet.

Legyen megint az ember

képedre alkotott!

Utálja meg már egyszer

mit maga alkotott.

Romlandó kincsekért

ne törje magát senki.

Igyekezzék helyettök

jobb kincseket szerezni.

Jó tettek nyugalmát.

Derűt és békességet.

Mit el nem fúj az orkán

s rontó tűz meg nem éget.

Gőgből és gyűlöletből

mindent, mit föltalált:

vedd ki Uram kezéből

a keserű pohárt.

Rémségek éjszakáját

váltsad föl virradatra.

Az emberi világot

szebbre és igazabbra.

Hogy törvények közt az első

a szeretet legyen.

Üljön jóindulat

a kormányszékeken.

Az igazság előtt

hajoljon meg a fegyver

s élhessen szabadon

e földön minden ember.

És legyen egy akol.

És egy legyen a pásztor.

Növelj pásztorbotot

virágzó rózsafából.

S ha mindeneket szépen

elrendeztél ekképpen:

a népek közt, Uram

nekem is van egy népem.

Ha érdemét kegyednek

a szenvedéssel méred,

úgy egynek sincsen annyi

szent jussa, mint e népnek.

Mások bűnéért is

őt verte ostorod.

Sok súlyos nagy keresztet

szó nélkül hordozott.

Legjobb fiait vitte

mindég a Golgotára

s jótettének soha,

csak bűnének volt ára.

Uram, adj békességet

a Kárpátok között!

Sehol még földet annyi

könny s vér nem öntözött.

Sehol még annyi színes

nagy álom nem fakadt

s árvábbak prófétáid

sehol sem voltanak.

Sehol annyi virág

és sehol annyi bánat.

Szeresd jobban, Uram,

az én szegény hazámat!

Bár megtagadta tőlem

a békét s kenyeret:

engem sújtasz, Uram,

amikor őt vered.

Mert népem. Fajtám. Vérem!

Fájdalma bennem ég!

Szánd meg Uram Isten

Attila nemzetét.

Adj békés aratást

sok vérvetés nyomán.

Nyugodjék meg kezed

gondverte otthonán.

S ha áldásod e földön

elért kicsinyt, nagyot:

jussak eszedbe én is,

ki bujdosó vagyok.

A Kárpátok alatt,

ahol apáim éltek,

rendelj ki nekem is

egy csöndes menedéket.

Csak akkora legyen, hogy

elférjek én s a béke.

Nézzen az ablakom

patakra, fára, rétre.

Kenyér mellé naponta

jusson egy szál virág

s láthassam, amint Téged

dicsér egy új világ...

Uram, ki fönt az égben

lakozol fényességben,

hallgasd meg kegyesen,

hallgasd meg könyörgésem.

Wass Albert (Bajorerdő, 1947)

 

Nem tudom elhinni, hogy az emberiség olyan mélyre süllyedt volna a fajgyűlölet és háborúskodás sötét éjszakájában, hogy a békesség és testvériség fényes hajnala sohasem fog eljönni.  Szentül hiszem, hogy a fegyvertelen igazság és a feltétel nélküli szeretet fogja kimondani az utolsó szót.

               / Martin Luther King, Jr. /

 

 

Misszió

 

A latin szó azt jelenti: küldetés. "Menjetek, küldetésetek van" - ezt a mondatot halljuk a szentmise végén, és automatikusan mondjuk rá az áment. De ritkán érzünk késztetést arra, hogy végiggondoljuk, mi is ennek a mondatnak az értelme a mi életünkben, otthonunkban, városunkban, országunkban. Mert nem kell távoli tájakra, őserdei törzsek földjére mennünk ahhoz, hogy elvigyük az evangéliumot. Elég csak nyitott szemmel és szívvel végigsétálni bárhol, és rögtön megtapasztaljuk: örömhír nélküli, de arra szomjas őserdőkben élünk a majdnem kétezer éve keresztény Európában. Városaink, falvaink csak ennek a szomorú állapotnak a felnagyított keresztmetszetét adják.

"Az evangelizáció célja az, hogy egy lépést, csak egy apró lépést tegyen meg a másik ember a katolikus egyház felé. Lehet, hogy ez sokaknak az első, s majd szép lassan következik a többi. De vannak, akiknek ez a kis lépés az utolsó ahhoz, hogy megérkezzen."

Nemzetünk lelki állapota, a kereszténységhez és a katolikus egyházhoz való általános hozzáállás nálunk talán még több problémát vet fel, mint más országokban. Az elmúlt évszázad szomorú eseményei és azoknak következményei miatt betegek a városaink, falvaink beteg a nemzetünk. De akit hirdetni akarunk, egy ízben így felelt az őt kérdezőknek: Nem az egészségeseknek kell az orvos, hanem a betegeknek. Nem az igazakat jöttem hívni, hanem a bűnösöket.

 

Templomok

 

Én csak kis fatornyú templom vagyok,
Nem csúcsíves dóm, égbeszökkenő,
A szellemóriások fénye rámragyog,
De szikra szunnyad bennem is: Erő.

S bár irigykedve holtig bámulom
A dómok súlyos, drága titkait,
Az én szívem is álmok temploma
És Isten minden templomban lakik.

Reményik Sándor

 

Hálaadás

Megváltó Istenem!

Szeretném megköszönni Neked mindazt a sok jót, amivel elárasztottál életem folyamán. Köszönöm, hogy egészséges vagyok. Hálás vagyok, hogy olyan családba születtem, ahol szeretet vesz körül. Kérlek add, hogy a megpróbáltatásokat, a kereszteket méltón tudjam hordozni, és így javamra váljanak. Add meg nekem az örök élet kegyelmét! Segíts lélekben szegény embertársaimnak, hogy rátaláljanak az igaz útra, és a Te országodban majd mindannyian találkozzunk. Ámen.                                              

Schrott Mária

„Inkább lehet várost felhőkre építeni, mint a népet vallás nélkül kormányozni.”


 

P. Ábel az egyik nagy bécsi misszió alkalmával kijelentette a gyóntatás előtt, hogy ma csak férfiakat gyóntat. Tömeg veszi körül a gyóntatószéket.

P. Ábel egyszer csak azt látja, hogy egy asszony is ott tolong a férfiak között. Rászól:

– Mondtam, hogy ma csak férfiakat gyóntatok! – Az asszony úgy tesz, mintha nem is hallaná.

A páter újra szól neki, mire az asszony hangosan és kétségbeesve válaszol:
– De, főtisztelendő úr, én már 40 éve nem gyóntam!

– Akkor csak maradjon itt; maga beillik a férfiak közé!

 

 

Hirdetéseink, ünnepeink

 

hétfő: URUNK MEGTESTE-SÜLÉSÉNEK HÍRÜLADÁSA

 

·Mostani hétvégén van a gyűjtés a szentföldi helyek megsegítésére.

·Mai nap az óraátállítás miatt a vasárnap délutáni szentmisék már 17 és 19 órakor kezdődnek

·Imáinkkal szeretnénk támogatni a missziós hétvégét, ezért 26-27-28-án (hétfőn kedden, szerdán) fél hattól rózsafűzért imádkozunk az esti szentmisék előtt. Várjuk a rózsafafüzér társulat tagjait, a cursillistákat és templomunk minden kedves hívét.

·A szent sír díszítésére szánt adományokat a jóhivek a kihelyezett perselyben helyezhetik el.

·Kérjük jelentsék be idős beteg, ágyhoz kötött hozzátartozókat ismerősöket, hogy felkeresve őket a szentségekkel ellátva készülhessenek fel a húsvéti ünnepekre.

 

 

 

Missziós hétvége programja

 

Március 29 csütörtök

18:00 Bevonulás a missziós kereszttel, annak megáldása, szentmise

19:30 Indonéz vetítés koncerttel

20:30 Szentségimádás

Március 30 péntek        

(9:00 Misszió mindkét Szent Anna Otthonban)

17:00 Keresztút a templomból indulva körben a lakótelepen

18:00 Szentmise

20:00 Afrikai vetítés és koncert

Március 31 szombat      

(8:00 Misszió az Apor Vilmos Iskolaközpontban)

16:00 Beszélgetések a hitről Lányi Béla SVD

17:15 Missziós rózsafüzér

18:00 Szentmise

19:30 Fatimai Szűzanya tisztelete a volt Szovjetunióban, beszámoló

Április 1 vasárnap       

7:00, 8:30 Szentmise

10:30 Szentmise, virágvasárnapi körmenettel, passióval

16:00 Indiai vetítés koncerttel

17:00 Szentmise

18:00 Csángó passió, Aporos diákok előadásban

19:00 Befejező szentmise, missziós kereszt elhelyezése

Április 2 hétfő 

(9:00 Lelki nap az Apor Vilmos Katolikus Iskolaközpont dolgozóinak)

 

 

 - Vissza -